Genç ressam Nilüfer Şasev Özbek’in, resme sıradışı bakışı!

Modern dünyanın ve modern toplumun önemli ihtiyaçlarından olan sanatın, bir o kadar önem arz eden dallarından olan resim sanatı, bu işi icra eden kişilerin yani ressamların ufukları oranında ve bakış açıları kalibresine göre pek çok yeniliği ortaya çıkarıyor.

Bu kapsamda, sıradışı bir bakış açısıyla resme dokunan genç ressam Nilüfer Şasev Özbek, sanatseverlerin karşısına hiç de alışık olunmayan eserler çıkardı.

“İyileştirmek istediğin hastalığı açığa çıkar!” mottosuyla hareket ederek, “jilet” temalı eserler çıkaran Ressam Özbek, jiletin bir nesne veya araç olmasının dışında, imgesel anlamına ve yüklediği sanatsal manaya vurgu yapıyor.

Kendine has tarz geliştiren Özbek, böylece çalışmalarında jilet objesini kullanan, jiletin kendi yapısını koruyarak ona yeni anlamlar yükleyen, onu bir obje olmaktan çıkartan ender sanatçılardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Özbek ayrıca, bu imgeleri resim dışında seramik çalışmalarında da sıklıkla kullanıyor.

Kesip atmayı değil, yaşamında karşılaştığı sorunlarda da “iyileştirmeyi”, “sağaltmayı” yöntem olarak tercih eden sanatçı; yapıtlarında, hayatın her alanında karşılaşılan görülen/görülmeyen “tehlikelere” dikkat çekerken, aslında bir yandan da “şiddet aracı” olan objeyi başka objelere dönüştürerek adeta “oyun oynuyor” ve “evlerden sokaklara, sokaklardan kamusal alanlara yayılan bir şiddet/tehlike var ama bu sorun gizlenerek değil açığa çıkartılarak çözümlenebilir” diyor.

Ressam Nilüfer Şasev Özbek’in çalışmalarında bazıları şöyle:

Ressam Nilüfer Şasev Özbek

Ressam Nilüfer Şasev Özbek'in jilet vurgulu resim çalışması

Ressam Nilüfer Şasev Özbek'in jilet vurgulu resim çalışması

Ressam Nilüfer Şasev Özbek'in jilet vurgulu resim çalışması

Ressam Nilüfer Şasev Özbek'in jilet vurgulu resim çalışması

Ressam Nilüfer Şasev Özbek'in jilet vurgulu resim çalışması

Ressam Nilüfer Şasev Özbek'in jilet vurgulu resim çalışması

Ressam Nilüfer Şasev Özbek'in jilet vurgulu resim çalışması
Ressam Nilüfer Şasev Özbek’in jilet vurgulu resim çalışmalarından bazıları…

Nilüfer Şasev Özbek kimdir?

Babasının yargıç olmasından dolayı birçok ilde çocukluğu geçen Nilüfer Şasev Özbek, Balıkesir İvrindi’de doğdu. İlk Orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı.

Sanata yatkınlığından dolayı lisans eğitimini plastik sanatlar üzerine yapma kararı aldı. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Bölümü’nü bitiren sanatçının öğrenciyken yaptığı çalışmaları çeşitli karma sergilerde yer aldı.

Öğrenim gördüğü yıllarda uzunca bir süre edebiyata da yöneldi, özellikle biyografileri inceledi.

Lisans eğitimini tamamladıktan sonra bir dönem biyografi kitapları yazdı. Yüksek Lisans yapmak için Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne girdi ve Resim bölümünde master yaptı. Bu dönemde yaptığı eserleri çeşitli sergilerde yer aldı.

Ressamların eserleriyle psikolojik profili arasındaki etkileşimler ilgi alanına girdiği için, yüksek lisans tezini “ÇAĞDAŞ SANAT AKIMLARI RESSAMLARININ PSİKOLOJİK DURUMLARININ ESERLERİNE YANSIMASI” konusunda hazırladı

Son dönem resim çalışmalarında ağırlıkla “jilet” imgesi ile öne çıkan ressam, halen Ergin İnan Sanat Atölyesi’nde ve kendi özel atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir

Evli ve bir çocuk sahibi olan Nilüfer Şasev Özbek, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Felsefe eğitimine de devam etmektedir.

Genç ressam Nilüfer Şasev Özbek’in, resme sıradışı bakışı!” için 2 yorum

 • 9 Haziran 2020 tarihinde, saat 12:11
  Permalink

  Gercekten ilginc bir tema ve calismalar

  Yanıtla
 • 11 Haziran 2020 tarihinde, saat 13:50
  Permalink

  Nilüfer şasev özbeki tanımıyorum ama entersan biri olduğu belli. İlk defa böyle bir bakış açısı görüyorum. Ama farklılık her zaman iyidir. Tebrik ediyorum

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: